Search:
Penn State
PSIEE home
RSS Twitter Facebook

ExpertISE Database: Search Options

  • Find researchers from alphabetical list below (use jump menu for last name);

  • OR Find researcher by entering search terms in search box below;

  • OR Find researchers from Index of all Keywords A-Z;

  • OR Find researchers by department using dropdown below;
  • OR Find researchers by primary research theme below;
  • THEN Refine search: select an associated secondary keyword from the dropdown box below.
  •  

 

After selecting a primary keyword, you can refine your search by selecting a secondary keyword using the dropdown box below.

ALL | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Results: 572 faculty records All faculty
Charles W. Abdalla   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Professor of Agricultural and Environmental Economics
Dave Abler   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Professor of Agricultural, Environmental, and Regional Economics and Demography
Marc D. Abrams   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Professor of Forest Ecology and Physiology
James Adair   (Department: Material Science and Engineering)
• Professor of Materials Science and Engineering and Bioengineering
• Director-Particulate Materials Center
Michael Adewumi   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Vice Provost for Global Programs
• Professor, Petroleum and Natural Gas Engineering
Paul R. Adler   (Department: Pasture Systems and Watershed Management Research Unit)
• Research Agronomist
Peter Aeschbacher   (Department: Landscape Architecture)
• Associate Professor Landscape Architecture & Architecture
Dinesh Agrawal   (Department: Engineering Science and Mechanics)
• Professor of Materials
• Director of Microwave Processing and Engineering Center
Lee Ahern   (Department: Advertising and Public Relations)
• Assistant Professor, Advertising/Public Relations
Collins Airhihenbuwa   (Department: Biobehavioral Health)
• Professor and Head, Department of Biobehavioral Health
David Allara   (Department: Chemistry)
• Distinguished Professor of Chemistry
• Professor of Polymer Science
Richard Alley   (Department: Geosciences)
• Evan Pugh Professor of Geosciences
Theodore R. Alter   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Professor of Agricultural, Environmental and Regional Economics
• Co-Director, Center for Economic and Community Development
Naomi S. Altman   (Department: Statistics)
• Associate Professor of Statistics
Shantu Amin   (Department: Pharmacology)
• Professor of Pharmacology
Sridhar Anandakrishnan   (Department: Geosciences)
• Professor of Geosciences
James Anderson   (Department: Chemistry)
• Evan Pugh Professor of Chemistry
Charles Anderson   (Department: Biology)
• Assistant Professor of Biology
Joel Anstrom   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Research Associate, Mechanical Engineering
• Director of Hybrid and Hydrogen Vehicle Research Laboratory
• Director of US DOE Graduate Automotive Technology Education Center
Chimay J. Anumba   (Department: Architectural Engineering)
• Head and Professor of Architectural Engineering
Richard Arteca   (Department: Plant Science)
• Professor of Horticultural Physiology
Michael Arthur   (Department: Geosciences)
• Professor of Geosciences
John Asbury   (Department: Chemistry)
• Associate Professor of Chemistry
Sarah Assmann   (Department: Biology)
• Waller Professor of Biology
August Avery   (Department: Veterinary and Biomedical Sciences)
• Distinguished Adjunct Professor of Immunology (Penn State)
• Professor and Chari Department of Microbiology and Immunology (Cornell)
Maria Avramova   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Assistant Professor of Nuclear Engineering
Osama Awadelkarim   (Department: Engineering Science and Mechanics)
• Professor of Engineering Science and Mechanics
Luis Ayala   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Associate Professor, Petroleum and Natural Gas Engineering
Todd Bacastow   (Department: Geography)
• Professor of Practice for Geospatial Intelligence
Paul Backman   (Department: Plant Pathology and Environmental Microbiology)
• Professor of Plant Pathology and Environmental Microbiology
John V. Badding   (Department: Chemistry)
• Professor of Chemistry
• Asscociate Head for Equity and Diversity
• Director of Graduate Recruiting
William Bahnfleth   (Department: Architectural Engineering)
• Professor of Architectural Engineering
• Director, Indoor Environment Center
Tim Baird   (Department: Landscape Architecture)
• Associate Professor of Landscape Architecture
Katherine Baker   (Department: School of Science, Engineering, and Technology)
• Associate Professor of Environmental Microbiology
Tom Baker   (Department: Entomology)
• Distinguished Professor of Entomology
Jennifer Balch   (Department: Geography)
• Assistant Professor of Geography
Peter Bannon   (Department: Meteorology)
• Professor of Atmospheric Science
Mary Barbercheck   (Department: Entomology)
• Professor of Entomology
Rick Bates   (Department: Plant Science)
• Associate Professor of Ornamental Horticulture
Tara Baugher   (Department: Other)
• Extension Agent, Adams County
Iliana Baums   (Department: Biology)
• Associate Professor of Biology
Stephen Beckerman   (Department: Anthropology)
• Associate Professor of Cultural Anthropology
Douglas B. Beegle   (Department: Plant Science)
• Distinguished Professor of Agronomy
Deanna Behring   (Department: Other)
• Director of International Programs, Colllege of Agricultural Sciences
Rhonda BeLue   (Department: Health Policy and Administration)
• Associate Professor of Health Policy and Administration
Aziz Ben-Jebria   (Department: Chemical Engineering)
• Adjunct Professor of Chemical Engineering
Robert D. Berghage   (Department: Plant Science)
• Associate Professor of Horticulture
• Director, Center for Green Roof Research
Philip Bevilacqua   (Department: Chemistry)
• Professor of Chemistry
David M. Beyer   (Department: Plant Pathology and Environmental Microbiology)
• Professor of Plant Pathology
David Bice   (Department: Geosciences)
• Professor of Geosciences
Dave Biddinger   (Department: Entomology)
• Biocontrol Specialist
• Senior Research Associate: Entomology
Brian Bills   (Department: Other)
• Research Assistant, Earth and Environmental Systems Institute
• Assistant Director, Center for Environmental Informatics
Joseph Bishop   (Department: Geography)
• Research Associate, Riparia
Ottar Bjornstad   (Department: Entomology)
• Professor of Entomology and Biology and Statistics
Brian Black   (Department: History)
• Professor of History and Environmental Studies
David Blandford   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Professor of Agricultural Economics
Seth Blumsack   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Associate Professor of Energy Policy and Economics
• Ryan Faculty Fellow
Lisa Bolton   (Department: Marketing)
• Associate Professor of Marketing
Mallika Bose   (Department: Landscape Architecture)
• Associate Professor of Landscape Architecture
• Director, Hamer Center for Community Design
Elizabeth W. Boyer   (Department: Ecosystem Science and Management)
• PSIEE Assistant Director - Water Resources
• Associate Professor of Water Resources
• Director, PA Water Resources Research Center
Victoria Braithwaite   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Professor of Fisheries and Biology
Timothy Bralower   (Department: Geosciences)
• Professor of Geosciences
Robin Brandt   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Senior Lecturer in Agricultural Engineering
Susan Brantley   (Department: Geosciences)
• Distinguished Professor of Geosciences
• Director, Earth and Environmental Systems Institute
Elizabeth Brantley   (Department: Other)
• Instructor in Forest Technology
Kathryn Brasier   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Associate Professor of Rural Sociology
James Brasseur   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Professor of Mechanical Engineering, Bioengineering, and Mathematics
Jack Brenizer   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• J. 'Lee' Everett Professor of Mechanical and Nuclear Engineering
• Chair, Governance Committee, INIE Mini-Grant Program
Sean Brennan   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Associate Professor of Mechanical Engineering
Rachel Brennan   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Associate Professor of Environmental Engineering
• Director, Advanced Ecological Engineering Systems Lab
• Advisor, Environmental Engineering Minor
Mark Brennan   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Professor of Leadership and Community Development
• UNESCO Chair in Rural Community, Leadership, and Youth Development
Kenneth Brentner   (Department: Aerospace Engineering)
• Professor of Aerospace Engineering
Cynthia Brewer   (Department: Geography)
• Professor of Geography
• Director, Peter R. Gould Center for Geography Education and Outreach
Jeffrey Bridger   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Senior Scientist, Agriculture Economics, Sociology and Education
Forrest Briscoe   (Department: Management and Organization)
• Associate Professor of Management
Margaret Brittingham   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Professor of Wildlife Resources Extension Wildlife Specialist
• Extension Wildlife Specialist
Robert Brooks   (Department: Geography)
• Professor of Geography and Ecology
• Director, Riparia
Lisa Brown   (Department: Other)
• Sustainability Institute
Nicole Brown   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Associate Professor of Wood Chemistry
• Associate Director Center for NanoCellulosics
Kathleen Brown   (Department: Plant Science)
• Professor of Postharvest Physiology
Jeffrey R.S. Brownson   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Assistant Professor of Energy and Mineral Engineering
William Brune   (Department: Meteorology)
• Distinguished Professor and Head of Meteorology
Mary Ann Bruns   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Associate Professor of Soil Science/ Microbial Ecology
Donald Bryant   (Department: Biochemistry and Molecular Biology)
• Ernest C. Pollard Professor of Biotechnology
• Professor of Biochemistry and Molecular Biology
Anne Buchanan   (Department: Anthropology)
• Research Associate of Biological Anthropology
Leah Bug   (Department: Education)
• Assistant Director, Center for Science and the Schools
William Burgos   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Professor of Environmental Engineering
• Professor in Charge of Graduate Programs
Daniel Cahoy   (Department: Insurance and Real Estate)
• Professor of Business Law
Guoray Cai   (Department: Information Sciences and Technology)
• Associate Professor of Information Science and Technology
• Affiliate Associate Professor of Geography
Kirby Calvert   (Department: Geography)
• Assistant Professor of Geography
Dennis Calvin   (Department: Entomology)
• Associate Dean, Director of Penn State Extension
• Professor of Entomology
Cengiz Camci   (Department: Aerospace Engineering)
• Professor of Aerospace Engineering
Fred Cannon   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Professor of Environmental Engineering
Xun Cao   (Department: Political Science)
• Assistant Professor of Political Science
Andrew Carleton   (Department: Geography)
• Professor of Geography
William Carlsen   (Department: Education)
• Professor of Science Education
John E. Carlson   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Professor of Molecular Genetics
• Director, Schatz Center for Tree Molecular Genetics
A.W. Castleman Jr.   (Department: Plant Pathology and Environmental Microbiology)
• Evan Pugh Professor of Chemistry and Physics
• Eberly Distinguished Chair in Science
Gary Catchen   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Profressor of Nuclear Engineering
Jeffrey Catchmark   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Associate Professor of Agricultural and Biological Engineering
• Director, Center for Nano Cellulosics
Isabella Cattadori   (Department: Biology)
• Assistant Professor of Biology
Glen Cauffman   (Department: Other)
• Manager of Farm Operations and Facilities
Marcelo Chamecki   (Department: Meteorology)
• Assistant Professor of Meteorology
James Chen   (Department: Other)
• Assistant Professor of Mechanical Engineering and Material Science
Yongsheng Chen   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Assistant Professor of Energy and Mineral Engineering
Keith Cheng   (Department: Other)
• Associate Professor of Pathology, and Biochemistry and Molecular Biology
Fan-Bill Cheung   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Professor of Mechanical and Nuclear Engineering
Surinder Chopra   (Department: Plant Science)
• Professor of Maize Genetics
Barbara J. Christ   (Department: Plant Pathology and Environmental Microbiology)
• Senior Associate Dean and Professor of Plant Pathology
T.C. Mike Chung   (Department: Chemistry)
• Professor of Materials Science and Engineering
John Cimbala   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Professor of Mechanical Engineering
Richard Ciocci   (Department: School of Science, Engineering, and Technology)
• Associate Professor of Mechanical Engineering and Science, Engineering and Technology
• Program Chair, Bachelor of Science in Mechanical Engineering Technology
• Program Chair, Bachelor of Science in Mechanical Engineering
Daniel Ciolkosz   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Senior Extension Associate
Caroline Elaine Clifford   (Department: Energy Institute)
• Senior Research Associate, Energy Institute
Eugene Clothiaux   (Department: Meteorology)
• Professor of Meteorology
Jamison Colburn   (Department: Dickinson School of Law)
• Professor of Law
• Joseph H. Goldstein Faculty Scholar
Ralph Colby   (Department: Material Science and Engineering)
• Professor of Materials Science and Engineering and Chemical Engineering
Andy Cole   (Department: Landscape Architecture)
• Associate Professor of Landscape Architecture
• Graduate Program Coordinator, Landscape Architecture
Vera Cole   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Program Officer of B.A. in Energy and Sustainability Policy
Coray Colina   (Department: Material Science and Engineering)
• Associate Professor of Materials Science
• Co-director, The Center for the Study of Polymeric Systems
• Corning Faculty Fellow in Materials Science and Engineering
Thomas Colledge   (Department: School of Engineering Design, Technology, and Professional Programs)
• Assistant Professor, Engineering Design
• Coordinator of Humanitarian Engineering Certificate
Alyssa Collins   (Department: Other)
• Research Associate, Southeast Ag Research and Extension Center
• Director, Southeast Ag Research and Extension Center (SEAREC)
Daniel Cosgrove   (Department: Biology)
• Professor and Holder of the Eberly Chair of Biology
Douglas Cowen   (Department: Physics)
• Professor of Physics
• Professor of Astronomy and Astrophysics
Diana Cox-Foster   (Department: Entomology)
• Professor of Entomology
David Cranage   (Department: School of Hospitality Management)
• Associate Professor of Hospitality Management
Robert Crane   (Department: Geography)
• Professor of Geography
• Director, AESEDA
Vincent Crespi   (Department: Physics)
• Distinguished Professor of Physics
• Professor of Materials Science and Engineering
Liwang Cui   (Department: Entomology)
• Professor of Entomology
William S. Curran   (Department: Plant Science)
• Professor of Weed Science
Wayne Curtis   (Department: Chemical Engineering)
• Professor of Chemical Engineering
Ismaila Dabo   (Department: Material Science and Engineering)
• Assistant Professor of Materials Science and Engineering
Surman Datta   (Department: Electrical Engineering)
• Professor of Electrical Engineering
Kenneth Davis   (Department: Meteorology)
• Professor of Meteorology
• Director, Northeastern Regional Center, National Institute for Climatic Change Research of the US Department of Energy
• Co-Chair, Noth American Carbon Program Science Steering Group
Donald Davis   (Department: Plant Pathology and Environmental Microbiology)
• Professor of Plant Pathology
Rick L. Day   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Associate Professor of Soil Science and Environmental Information Systems
Chitrita DebRoy   (Department: Veterinary and Biomedical Sciences)
• Director E. coli Reference Center
Dennis Decoteau   (Department: Plant Science)
• Professor of Horticulture and Plant Ecosystem Health
Maria del Mar Jimenez-Gasco   (Department: Plant Pathology and Environmental Microbiology)
• Assistant Professor of Plant Pathology
Curtis J. Dell   (Department: Pasture Systems and Watershed Management Research Unit)
• Soil Scientist
Ali Demirci   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Professor of Agricultural Engineering
Melik C. Demirel   (Department: Engineering Science and Mechanics)
• Professor of Engineering Science and Mechanics
Consuelo DeMoraes   (Department: Entomology)
• Professor of Entomology
Claude dePamphilis   (Department: Biology)
• Professor of Biology
Duane Diefenbach   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Adjunct Associate Professor of Wildlife Ecology
• Unit Leader, Pennsylvania Cooperative Fish and Wildlife Research Unit
Min Ding   (Department: Management and Organization)
• Smeal Professor of Marketing and Innovation
Gregory Dobbs   (Department: Other)
• Director, Distributed Generation Research and Education
Lorraine Dowler   (Department: Geography)
• Associate Professor of Geography
• Associate Professor of Women's Studies
Patrick Drohan   (Department: Plant Science)
• Associate Professor of Pedology
Chris Duffy   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Professor of Civil Engineering
Sjoerd W. Duiker   (Department: Plant Science)
• Associate Professor of Soil Management and Applied Soil Physics
James W. Dunn   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Professor of Agricultural Economics
• Coordinator, Agribuisness Management Program
William Easterling   (Department: Geography)
• Dean, College of Earth and Mineral Sciences
• Professor of Geography and Earth System Science
Stuart Patton Echols   (Department: Landscape Architecture)
• Associate Professor of Landscape Architecture
David Eissenstat   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Professor of Woody Plant Physiology
• Chair, Intercollege Graduate Degee in Ecology
• Coordinator, Ecology Colloquium
Herschel Elliott   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Professor of Agricultural Engineering
William F. Elmendorf   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Associate Professor
• Extension Specialist, Community and Urban Foresty
Derek Elsworth   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Professor of Energy and Geo-Environmental Engineering
• Chair of the Graduate Program, EGEE
• Center for Geomechanics, Geofluids, and Geohazards
Terry Engelder   (Department: Geosciences)
• Professor of Geoscience
Roman Engel-Herbert   (Department: Material Science and Engineering)
• Assistant Professor of Materials Science and Engineering
• Mc Farlane Career Professor
Jeffrey M. Erickson   (Department: Dickinson School of Law)
• Director, International Sustainable Development Projects Clinic
• Supervising Faculty Attorney, Rural Economic Development Clinic
Turgay Ertekin   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Head, John and Willie Leone Family Department of Energy and Mineral Engineering
• Professor, Petroleum and Natural Gas Engineering
• George E. Trimble Chair in Earth and Mineral Sciences
Semih Eser   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Professor of Energy and Geo-Environmental Engineering
• Undergraduate Program Officer of Energy and Fuels Engineering Option
• Carbon Research Coordinator, Energy Institute
Barry Evans   (Department: Penn State Institutes of Energy and the Environment)
• Senior Research Associate, Penn State Institutes of Energy and the Environment
• Director, GIS Support Center
Jenni L. Evans   (Department: Meteorology)
• Professor of Meteorology
Matthew Fantle   (Department: Geosciences)
• Assistant Professor of Geosciences
Darryl Farber   (Department: Science, Technology, and Society Program)
• Assistant Professor of Science, Technology and Society
• Affiliate Faculty, School of International Affairs
• Research Associate, The Thomas D. Larson PA Transportation Institute
Hosam Fathy   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Assistant Professor of Mechanical Engineering
Mark Fedkin   (Department: Energy Institute)
• Research Associate, Energy Institute
Maureen Feineman   (Department: Geosciences)
• Assistant Professor of Geosciences
Steven Feldstein   (Department: Meteorology)
• Senior Scientist, EMS & Professor of Meteorology
Gary Felton   (Department: Entomology)
• Head and Professor of Entomology
Larry Fennessey   (Department: Other)
• Engineer III, Office of the Physical Plant
• Utility Systems Engineer - Stormwater
Paola C. Ferreri   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Associate Professor of Fisheries Management
Gregory Ferry   (Department: Biochemistry and Molecular Biology)
• Stanley Person Professor of Biochemistry and Molecular Biology
• Director, Center for Microbial Structural Biology
Kristen Fichthorn   (Department: Chemical Engineering)
• Merrell R. Fenske Professor of Chemical Engineering
James C. Finley   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Professor of Forest Resources
Charles Fisher   (Department: Biology)
• Professor of Biology
• Assistant Department Head for Gradate Education
Karen Fisher-Vanden   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Associate Professor of Environmental and Resource Economics
Shelby Fleischer   (Department: Entomology)
• Professor of Entomology
Norman Folmer   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Instructor and Director of Undergrad Programs
Frederico Fonseca   (Department: Information Sciences and Technology)
• Interim Associate Dean for Education
• Associate Professor of IST
• Affiliate Assistant Professor of Geography
Majid Foolad   (Department: Plant Science)
• Professor of Plant Genetics
Chris Forest   (Department: Meteorology)
• Associate Professor of Climate Dynamics
Kelleann Foster   (Department: Landscape Architecture)
• Associate Professor of Landscape Architecture
Lara Fowler   (Department: Dickinson School of Law)
• PSIEE Research Fellow
• Adjunct Professor of Law
Chris Fowler   (Department: Geography)
• Assistant Professor of Geography
James Frazier   (Department: Entomology)
• Professor of Entomology
Miriam Freedman   (Department: Chemistry)
• Assistant Professor of Chemistry
Katherine Freeman   (Department: Geosciences)
• Professor of Geosciences
James Freihaut   (Department: Architectural Engineering)
• Professor of Architectural Engineering
Kirk French   (Department: Anthropology)
• Lecturer of Anthropology
Jose D. Fuentes   (Department: Meteorology)
• Professor of Meteorology
Tanya Furman   (Department: Geosciences)
• Professor of Geosciences
• Assistant Vice President & Associate Dean for Undergraduate Education
Mark Gagnon   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Harbaugh Entrepreneurship Scholar & Entrepreneurship Coordinator
Heather Gall   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Assistant Professor of Agricultural and Biological Engineering
• Natural Resource Engineering
Michael Gannon   (Department: Biology)
• Professor of Biology
Steven Garrett   (Department: Acoustics Program)
• United Technologies Corporation Professor of Acoustics
Raghu Garud   (Department: Management and Organization)
• Alvin H. Clemens Professor of Entrepreneurial Studies
• Research Director of the Farrell Center for Entrepreneurship
• Professor of Management and Organization
Karen Gaspar   (Department: Psychology)
• Associate Professor of Psychology
David M. Geiser   (Department: Plant Pathology and Environmental Microbiology)
• Professor of Plant Pathology
• Director: Fusarium Research Center
Jeremy Gernand   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Assistant Professor of Industrial Health and Safety
Noel Chris Giebink   (Department: Electrical Engineering)
• Assistant Profressor of Electrical Engineering
Fred Gildow   (Department: Plant Pathology and Environmental Microbiology)
• Head and Professor of Plant Pathology
Leland Glenna   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Associate Professor of Rural Sociology and Science, Technology, and Society
• Coordinator, Community, Environment and Development Program
Adam Glick   (Department: Veterinary and Biomedical Sciences)
• Associate Professor of Veterinary Science
Stephan J. Goetz   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Professor of Agricultural and Regional Economics
• Director, Northeast Regional Center for Rural Development
John Golbeck   (Department: Biochemistry and Molecular Biology)
• Professor of Biochemistry and Biophysics
• Professor of Chemistry
Enrique Gomez   (Department: Chemical Engineering)
• Assistant Professor of Chemical Engineering
Christine Gorby   (Department: Architecture)
• Associate Professor of Architecture
Larry Gorenflo   (Department: Landscape Architecture)
• Professor of Landscape Architecture
• Faculty-in-Charge, Environmental Inquiry Minor
Christopher Gorski   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Assistant Professor of Civil Engineering
Sarah Goslee   (Department: Pasture Systems and Watershed Management Research Unit)
• Ecologist
Barbara Gray   (Department: Management and Organization)
• Professor of Organizational Behavior
• Smeal Executive Programs Fellow
• Director, Center for Research in Conflict and Negotiation
R. Larry Grayson   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Professor of Emeritus Energy and Mineral Engineering
• George H., Jr., and Anne B. Deike Chair in Mining Engineering
Denson Groenendaal   (Department: Architecture)
• Instructor of Architecture
William Groves   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Associate Professor, Industrial Health and Safety
Christina Grozinger   (Department: Entomology)
• Professor of Entomology
Ying Gu   (Department: Biochemistry and Molecular Biology)
• Assistant Professor of Biochemistry and Molecular Biology
Beth Gugino   (Department: Plant Pathology and Environmental Microbiology)
• Assistant Professor of Plant Pathology
Daniel Guide   (Department: Supply Chain and Information Systems)
• Professor of Operations and Supply Chain Management
• Charles and Lillien Binder Faculty Fellow
Mark J. Guiltinan   (Department: Plant Science)
• Professor of Plant Molecular Biology
Jawaid Haider   (Department: Architecture)
• Professor of Architecture
Liz Hajek   (Department: Geosciences)
• Assistant Professor of Geosciences
John M. Halbrendt   (Department: Plant Pathology and Environmental Microbiology)
• Associate Professor of Plant Pathology
Marvin H. Hall   (Department: Plant Science)
• Professor of Forage Management
James Hamlett   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Associate Professor of Agricultural Engineering
Pamela Hankey   (Department: Veterinary and Biomedical Sciences)
• Associate Professor of Immunology
Amanul Haque   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Professor of Mechanical Engineering
Murali Haran   (Department: Statistics)
• Associate Professor of Statistics
Jayson K. Harper   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Professor of Agricultural Economics
Karl Harris   (Department: Electro-Optics Center)
• Director, Electro-Optics Center
Eric Harvill   (Department: Veterinary and Biomedical Sciences)
• Professor of Microbiology and Infectious Disease
Bernd J. Haupt   (Department: Earth and Environmental Systems Institiute)
• Senior Research Associate
• Earth and Environmental Systems Institute
Daniel Haworth   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Professor of Mechanical Engineering
• Professor-in-Charge of MNE Graduate Programs
Peter Heaney   (Department: Geosciences)
• Professor of Geosciences
Blair Hedges   (Department: Biology)
• Professor of Biology
Paul H. Heinemann   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Head and Professor of Agricultural Engineering
John Hellmann   (Department: Material Science and Engineering)
• Professor of Materials Science and Engineering
• Associate Dean for Graduate Education and Research
Rebecca Henn   (Department: Architecture)
• Assistant Professor of Architecture
Michael Hickner   (Department: Material Science and Engineering)
• Associate Professor of Materials Science and Engineering
• Virginia S. and Phillip L. Walker, Jr. Faculty Fellow
Clare Hinrichs   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Professor of Rural Sociology
• Coordinator, Rural Sociology Graduate Program
Kim Hojong   (Department: Material Science and Engineering)
• Assistant Professor of Materials Science
Kelli Hoover   (Department: Entomology)
• Professor of Entomology
Mark Horn   (Department: Engineering Science and Mechanics)
• Professor of Engineering Science and Mechanics
Christopher House   (Department: Geosciences)
• Professor of Geosciences
Alexander Hristov   (Department: Animal Science)
• Professor of Dairy Nutrition
Peter Hudson   (Department: Biology)
• Director, Huck Institutes of the Life Sciences
• Willaman Professor of Biology
Carter Hunt   (Department: Recreation, Park and Tourism Management)
• Assistant Professor of Recreation, Park and Tourism Management
Matthew Hurteau   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Assistant Professor of Forest Resources
Jeffrey Hyde   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Professor of Agricultural Economics
Mary Jane Irwin   (Department: Computer Science and Engineering)
• Robert E. Noll Professor and Evan Pugh Professor of Computer Science and Engineering
• Co-Director: Microsystems Design Lab
Scott Isard   (Department: Plant Pathology and Environmental Microbiology)
• Professor of Aerobiology
M. Thaddeus Ityokumbul   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Associate Professor Mineral Processing and Geo-Environmental Engineering
• Undergraduate Program Officer of Environmental Systems Engineering
Lisa Iulo   (Department: Architecture)
• Associate Professor of Architecture
Kostadin Ivanov   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Distinguished Professor of Nuclear Engineering
Tom Jackson   (Department: Electrical Engineering)
• Robert E. Kirby Chair Professor of Electrical Engineering
Michael G. Jacobson   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Professor of Forest Resources
Edward C. Jaenicke   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Associate Professor of Agricultural Economics
Michael Janik   (Department: Chemical Engineering)
• Associate Professor of Chemical Engineering
• John J. and Jean M. Brennan Clean Energy Early Career Professor
John Janowiak   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Professor of Wood Products Engineering
Patricia Jennings   (Department: Human Development and Family Studies)
• Research Assistant Professor, Prevention Research Center for the Promotion of Human Development
Russell T. Johns   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Professor of Petroleum and Natural Gas Engineering
Peggy Johnson   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Department Head, Civil and Environmental Engineering
• Professor of Civil Engineering
Igor Jovanovic   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Associate Professor of Nuclear Engineering
• Bashore Faculty Development Professorship
James Kalsbeek   (Department: Architecture)
• Associate Professor of Architecture
Eileen Kane   (Department: Dickinson School of Law)
• Professor of Law
Timothy Kane   (Department: Electrical Engineering)
• Professor of Electrical Engineering
• Department of Meteorology adjunct faculty member
Seogchan Kang   (Department: Plant Pathology and Environmental Microbiology)
• Professor of Plant Pathology
Teh-hui Kao   (Department: Biochemistry and Molecular Biology)
• Professor of Biochemistry and Molecular Biology
Zuleima Karpyn   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Associate Professor of Petroleum and Natural Gas Engineering
• Quentin E. and Louise L. Wood Faculty Fellow
Heather Karsten   (Department: Plant Science)
• Associate Professor of Crop Production\Ecology
James Kasting   (Department: Geosciences)
• Distinguished Professor of Geosciences and Meteorology
• Evan Pugh Professor
Jason Kaye   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Associate Professor of Soil Biogeochemistry
Margot Kaye   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Assistant Professor of Forest Ecology
Klaus Keller   (Department: Geosciences)
• Associate Professor of Geosciences
Maurie Kelly   (Department: Penn State Institutes of Energy and the Environment)
• Senior Research Associate, Penn State Institutes of the Environment
• Director of Pennsylvania Spatial Data Access and Informatics
Gregory Kelly   (Department: Education)
• Associate Dean for Research, Outreach, and Technology Professor of Education (Science Education)
• Professor of Education (Science Education)
Timothy W. Kelsey   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Professor of Agricultural Economics
• State Program Leader, Economic and Community Development
Armen Kemanian   (Department: Plant Science)
• Assistant Professor of Production Systems and Modeling
Douglas Kennett   (Department: Anthropology)
• Professor of Environmental Anthropology
William Kenyon   (Department: School of Theatre)
• Associate Professor of Theatre
• Head, Design & Technology Program
Robert Keolian   (Department: Acoustics Program)
• Associate Professor of Acoustics
• Senior Research Associate, Applied Research Laboratory
Deborah Kerstetter   (Department: Recreation, Park and Tourism Management)
• Professor of Recreation, Park and Tourism Management
• Professor-in-Charge of Graduate Studies
Seong Kim   (Department: Chemical Engineering)
• Professor of Chemical Engineering
R. Allen Kimel   (Department: Material Science and Engineering)
• Assistant Professor of Materials Science and Engineering
• Associate Head for Undergraduate Studies
Beth King   (Department: Geography)
• Assistant Program Manager for Advising
Brian King   (Department: Geography)
• Associate Professor of Geography
Elizabeth Kisenwether   (Department: School of Engineering Design, Technology, and Professional Programs)
• Assistant Professor, Engineering Design
Peter Kleinman   (Department: Pasture Systems and Watershed Management Research Unit)
• Soil Scientist
Andrew Kleit   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Professor of Energy and Environmental Economics
• MICASU Faculty Fellow in Energy, Environmental and Mineral Economics
Mark Klima   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Associate Department Head. EME
• Associate Professor, Mineral Processing and Geo-Environmental Engineering
David Klinikowski   (Department: Other)
• Director, Center for Bus Research and Testing
Alexander Klippel   (Department: Geography)
• Associate Professor of Geography
• Director, Human Factors in GIScience Lab
Stephen Knabel   (Department: Food Science)
• Professor of Food Science
Sridhar Komarneni   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Distinguished Professor of Clay Mineralogy
Katarzyna (Kasia) Kordas   (Department: Nutritional Sciences)
• Assistant Professor of Nutritional Sciences
Neil Korostoff   (Department: Landscape Architecture)
• Associate Professor of Landscape Architecture
Greg Krawczyk   (Department: Entomology)
• Senior Research Associate, Extension Tree Fruit Entomologist
James Kubicki   (Department: Geosciences)
• Professor of Geosciences
Gretchen A. Kuldau   (Department: Plant Pathology and Environmental Microbiology)
• Associate Professor of Plant Pathology
Anil Kulkarni   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Professor of Mechanical Engineering
Manish Kumar   (Department: Chemical Engineering)
• Assistant Professor of Chemical Engineering
Lee Kump   (Department: Geosciences)
• Head and Professor of Geosciences
Anthony Kwasnica   (Department: Risk Management)
• Associate Professor of Business Economics
Jodi La Coe   (Department: Architecture)
• Assistant Professor of Architecture
Luke LaBorde   (Department: Food Science)
• Associate Professor of Food Science
Todd LaJeunesse   (Department: Biology)
• Associate Professor of Biology
Akhlesh Lakhtakia   (Department: Engineering Science and Mechanics)
• Charles Godfrey Binder Professor of Engineering Science and Mechanics
William J. Lamont   (Department: Plant Science)
• Professor of Vegetable Crops
Michael Lanagan   (Department: Engineering Science and Mechanics)
• Professor of Engineering Science and Mechanics
• Associate Director, Materials Research Institute
• Associate Director, Center for Dielectric Studies
Tracy Langkilde   (Department: Biology)
• Associate Professor of Biology
Andrew Lau   (Department: School of Engineering Design, Technology, and Professional Programs)
• Associate Professor of Engineering Design
• Coordinator, Engineering First-Year Seminars
Ben Lear   (Department: Chemistry)
• Assistant Professor of Chemistry
Dongwon Lee   (Department: Information Sciences and Technology)
• Associate Professor of Information Sciences and Technology
Sukyoung Lee   (Department: Meteorology)
• Professor of Meteorology
Zhen Lei   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Assistant Professor of Energy and Environmental Economics
Robert Leicht   (Department: Architectural Engineering)
• Assistant Professor of Architectural Engineering
• Director, Partnership for Achieving Construction Excellence (PACE)
Laura Leites   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Assistant Professor of Quantitative Forest Ecology
George Lesieutre   (Department: Aerospace Engineering)
• Professor and Head, Aerospace Engineering
• Associate Director, Center for Acoustics and Vibration
Li Li   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Assistant Professor, Department of Energy and Mineral Engineering
Robert Light   (Department: Other)
• Director of Pennsylvania Sea Grant
• Senior Associate Dean for Research, Graduate Studies and Outreach, Penn State Erie
Thomas Lin   (Department: Applied Research Laboratory)
• Senior Research Associate, Applied Research Laboratory
Henry Lin   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Associate Professor of Hydropedology/Soil Hydrology
Darla Lindberg   (Department: Architecture)
• Professor of Architecture
Thomas Litzinger   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Professor of Mechanical Engineering
• Director, Leonhard Center for the Enhancement of Engineering Education
Shimin Liu   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Assistant Professor of Energy and Mineral Engineering
Zi-Kui Liu   (Department: Material Science and Engineering)
• Professor of Materials Science and Engineering
• Director, Center for Computational Materials Design
Jude Liu   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Associate Professor of Agricultural Engineering
Bruce Logan   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Evan Pugh and Kappe Professor of Environmental Engineering
• Director, Engineering Energy and Environmental Institute
• Director, Hydrogen Energy (H2E) Center
B. Ikubolajeh Logan   (Department: Geography)
• Professor of African Studies, AESEDA and Geography
Maria Lopez   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Associate Professor of Civil Engineering
Angela Lueking   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Associate Professor of Energy and Mineral Engineering and Chemical Engineering
A. E. Luloff   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Professor of Rural Sociology
• Co-Chair, Human Dimensions of Natural Resources and Environment
• Dual-Title, Intercollege Graduate Degree Program
Dawn Luthe   (Department: Plant Science)
• Professor of Plant Stress Biology
Serguei Lvov   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Professor of Energy and Mineral Engineering and Materials Science and Engineering
Jonathan Lynch   (Department: Plant Science)
• Professor of Plant Nutrition
Jennifer Macalady   (Department: Geosciences)
• Associate Professor of Geosciences
David Macauley   (Department: Other)
• Associate Professor of Philosophy and Environmental Studies
Alan MacEachren   (Department: Geography)
• Professor of Geography
• Director, GeoVista Center
Carolyn Mahan   (Department: Biology)
• Professor of Biology
Thomas Mallouk   (Department: Chemistry)
• Evan Pugh Professor of Chemistry and Physics
• Associate Head, Chemistry Department
• Director, Center for Solar Nanomaterials
Michael Mann   (Department: Meteorology)
• Distinguished Professor of Meteorology
• Director, Earth System Science Center
• Joint Appointment with the Department of Geosciences
Janna Maranas   (Department: Chemical Engineering)
• Associate Professor of Chemical Engineering
Costas Maranas   (Department: Chemical Engineering)
• Donald B. Broughton Professor of Chemical Engineering
James Marden   (Department: Biology)
• Professor of Biology
Jonathan Marks   (Department: Dickinson School of Law)
• Associate Professor of Bioethics, Humanities and Law
• Director, Bioethics and Medical Humanities Program
• Affiliate Law Faculty
Matt Marshall   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Adjunct Assistant Professor of Wildlife Conservation National Park Service
• Eastern Rivers and Mountains Network Program Manager
Megan Marshall   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Instructor and Program Coordinator, Ag and Biological Engineering
Terri Marsico   (Department: Electro-Optics Center)
• Technology Directory, Energy Initiatives, Electro-Optics Center
Carmen Enid Martínez   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Associate Professor of Environmental Soil Chemistry
John Mason   (Department: Other)
• Associate Professor, Management Division
Jonathan Mathews   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Associate Professor Energy and Mineral Engineering
Mark Maughmer   (Department: Aerospace Engineering)
• Professor of Aerospace Engineering
Theresa Mayer   (Department: Electrical Engineering)
• Distinguished Professor of Electrical Engineering
Jeffery Mayer   (Department: Electrical Engineering)
• Associate Professor of Electrical Engineer
Sarah McClure   (Department: Anthropology)
• Assistant Professor of Anthropology
Marc E. McDill   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Associate Professor of Forest Resource Management
Bryan McDonald   (Department: Science, Technology, and Society Program)
• Assistant Professor of Science, Technology, and Society
• Fellow, International Center for the Study of Terrorism
Diane McLaughlin   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Professor of Rural Sociology and Demography
• Graduate Program Coordinator, Community and Economic Development
Dennis McLaughlin   (Department: Aerospace Engineering)
• Professor of Aerospace Engineering
Timothy W. McNellis   (Department: Plant Pathology and Environmental Microbiology)
• Associate Professor of Plant Pathology
Khanjan Mehta   (Department: School of Science, Engineering, and Technology)
• Director, Humanitarian Engineering and Social Entrepreneurship (HESE) Program
• Instructor, Engineering Design
Alfonso Mejia   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Assistant Professor of Civil Engineering
Ali Memari   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Professor of Archetictural and Civil Engineering
• Hankin Chair of Residential Building Construction
David Meredith   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Associate Professor of Engineering
Mark Mescher   (Department: Entomology)
• Associate Professor of Entomology
John Messner   (Department: Architectural Engineering)
• Professor of Architectural Engineering
Judd Michael   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Professor of Sustainable Enterprises
Natasha Miles   (Department: Meteorology)
• Research Associate, Meteorology
Sharon Falcone Miller   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Assistant Professor of Energy and Mineral Engineering
• Senior Research Associate, EMS Energy Institute
Bruce Miller   (Department: Energy Institute)
• Associate Director, Energy Institute
• Senior Research Associate Energy Fuels
David A.W. Miller   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Assistant Professor of Wildlife Population Ecology
Douglas A. Miller   (Department: Geography)
• Associate Professor of Geography
• Director, Center for Environmental Informatics, EMS Earth and Environmental Systems Institute
Webb Miller   (Department: Biology)
• Professor of Biology and Computer Science and Engineering
Gareth Mitchell   (Department: Energy Institute)
• Research Associate, EMS Energy Institute
• Director, Coal and Organic Petrology Labs
Suzanne Mohney   (Department: Material Science and Engineering)
• Professor of Materials Science and Engineering and Eletrical Engineering
Gary W. Moorman   (Department: Plant Pathology and Environmental Microbiology)
• Professor of Plant Pathology
Philip J. Morris   (Department: Aerospace Engineering)
• Boeing/A. D. Welliver Professor of Aerospace Engineering
Joel Morrison   (Department: Energy Institute)
• Research Associate, EMS Energy Institute
• Director of the West Penn Power Sustainable Energy Fund
David Mortensen   (Department: Plant Science)
• Professor of Weed Ecology
Arthur Motta   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Chair and Professor of Nuclear Engineering
• Professor of Materials Science and Engineering
Karl Mueller   (Department: Chemistry)
• Professor of Chemistry
Chris Mullin   (Department: Entomology)
• Professor of Entomology
Dennis J. Murphy   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Distinguished Professor of Agricultural Engineering
Thomas Murphy   (Department: Other)
• Education Strategy and Planning Manager
• Co-Director, Marcellus Center for Outreach and Research
Timothy Michael Murtha Jr.   (Department: Landscape Architecture)
• Associate Professor of Landscape Architecture
Raymond Najjar   (Department: Meteorology)
• Professor of Oceanography
• Joint Appointment with the Department of Geosciences
Lee Newsom   (Department: Anthropology)
• Associate Professor of Archaeological Anthropology
Antonio Nieto   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Associate Professor of Mining Engineering
• Thomas V. Falkie Faculty Fellow
Tracy Nixon   (Department: Biochemistry and Molecular Biology)
• Professor of Biochemistry and Molecular Biology
Andrew Nyblade   (Department: Geosciences)
• Professor of Geosciences
• Co=director,AfricaArray
Peter Nyheim   (Department: School of Hospitality Management)
• Senior Instructor in Hospitality Management
Hiroshi Ohmoto   (Department: Geosciences)
• Professor of Geochemistry
• Director, Penn State Astrobiology Research Center
Curtis Omiecinski   (Department: Veterinary and Biomedical Sciences)
• Professor of Veterinary Science
• H. Thomas and Dorothy Willits Hallowell Chair
Brian Orland   (Department: Landscape Architecture)
• Distinguished Professor of Landscape Architecture
Nancy Ostiguy   (Department: Entomology)
• Associate Professor of Entomology
Greg O'Toole   (Department: Information Sciences and Technology)
• Lecturer, Sr. Web UI Engineer
Zoubeida Ounaies   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Associate Professor of Mechanical Engineering
• Dorothy Quiggle Career Developmental Professorship
Frans Padt   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Senior Lecturer, Agricultural Economics, Sociology, and Education
Carlo G. Pantano   (Department: Material Science and Engineering)
• Distinguished Professor of Materials Science and Engineering
• Director, Materials Research Institute
• Director, Center of Glass Surfaces, Interfaces, and Coatings
Richard Parizek   (Department: Geosciences)
• Professor Emeritus of Geosciences and Geoenvironmental Engineering
Roxanne Parrott   (Department: Communication Arts and Sciences)
• Distinguished Professor of Communication Arts and Sciences
Harland Patch   (Department: Entomology)
• Research Scientist, Entomology
Anouk Patel-Campillo   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Assistant Professor of Rural Sociology
Paul Patterson   (Department: Animal Science)
• Professor of Poultry Science
Andrew Patterson   (Department: Veterinary and Biomedical Sciences)
• Assistant Professor of Molecular Toxicology
Mark E. Patzkowsky   (Department: Geosciences)
• Professor of Geosciences
Eliza Pennypacker   (Department: Landscape Architecture)
• Professor of Landscape Architecture
Gary Perdew   (Department: Veterinary and Biomedical Sciences)
• John T. and Paige S. Smith Professorship in Agricultural Sciences
• Director of the Center for Molecular Toxicology and Carcinogenesis
Joseph Perez   (Department: Chemical Engineering)
• Adjunct Professor of Chemical Engineering
Horacio Perez-Blanco   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Professor of Mechanical Engineering
Jeffrey Peters   (Department: Veterinary and Biomedical Sciences)
• Distinguished Professor of Molecular Toxicology and Carcinogensis
Donna Peuquet   (Department: Geography)
• Professor of Geography
• Associate Director, GeoVISTA
Scott Phillips   (Department: Chemistry)
• Assistant Professor of Chemistry
• Martarano Career Development Professorship
Martin Pietrucha   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Professor of Civil Engineering
Ross Pifer   (Department: Pasture Systems and Watershed Management Research Unit)
• Clinical Professor
• Director, Agricultural Law Resource and Reference Center
• Director, Rural Economic Development Clinic
Sarma Pisupati   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Professor of Energy and Mineral Engineering, Chair of the Energy Engineering Program
• Faculty Fellow, John A. Dutton e-Education Institute, College of Earth and Mineral Sciences
• Faculty Associate, EMS Energy Institute
Ute Poerschke   (Department: Architecture)
• Associate Professor of Architecture
David Pollard   (Department: Earth and Environmental Systems Institiute)
• Senior Scientist Earth and Environmental Systems Institute
Mary Poss   (Department: Biology)
• Professor of Biology and Veterinary and Biomedical Sciences
Eric Post   (Department: Biology)
• Professor of Biology
Denise Potosky   (Department: Other)
• Professor of Management and Organization
Sandeep Prabhu   (Department: Veterinary and Biomedical Sciences)
• Associate Professor of Immunology and Molecular Toxicology
Esther Prins   (Department: Education)
• Associate Professor of Education
• Co-Director, Gooding Institute for Research in Family Learning
Virendra M. Puri   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Distinguished Professor of Agricultural Engineering
Aleksandra Radlinska   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Assistant Professor of Civil Engineering
Alex Radosevich   (Department: Chemistry)
• Assistant Professor of Chemistry
Christopher Rahn   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Professor of Mechanical Engineering
Farshad Rajabipour   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Assistant Professor of Civil Engineering
Ed Rajotte   (Department: Entomology)
• Professor of Entomology
• IPM Coordinator
Clive Randall   (Department: Material Science and Engineering)
• Professor of Materials Science and Engineering
• Director, Center for Dielectric Studies
Jason Rasgon   (Department: Entomology)
• Associate Professor of Entomology
Asok Ray   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Distinguished Professor of Mechanical Engineering
• Graduate Faculty of Electrical Engineering
Charles Ray   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Associate Professor of Wood Products Operations
Andrew Read   (Department: Biology)
• Professor of Biology and Entomology
• Director, Center for Infectious Disease Dynamics
• Eberly College of Science Distinguished Senior Scholar
Joan Redwing   (Department: Material Science and Engineering)
• Professor of Materials Science and Engineering, Electricial Engineering and Chemical Engineering
• Chair, Intercollege Graduate Degree Program
John (Jay) Regan   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Professor of Environmental Engineering
Tom Richard   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Director, Penn State Institutes of Energy and the Environment
• Professor of Agricultural and Biological Engineering
Scott Richardson   (Department: Meteorology)
• Research Associate, Meteorology Meteorology
David Riley   (Department: Architectural Engineering)
• Associate Professor of Architectural Engineering
Robert Rioux   (Department: Chemical Engineering)
• Assistant Professor of Chemical Engineering
• Friedrich G. Helfferich Assistant Professor
Mark Roberts   (Department: Economics)
• Professor of Economics
• Research Associate NBER
Gian Rocco   (Department: Geography)
• Research Assistant, Riparia
Andrew S. Rogowski   (Department: Plant Science)
• Adjunct Professor of Soil Physics
C. Peter Romaine   (Department: Plant Pathology and Environmental Microbiology)
• Professor of Plant Pathology
• John B. Swayne Chair in Spawn Science
Gregory W. Roth   (Department: Plant Science)
• Professor of Agronomy
C. Alan Rotz   (Department: Pasture Systems and Watershed Management Research Unit)
• Agricultural Engineer
Kusumal Ruamsook   (Department: Supply Chain and Information Systems)
• Research Associate, Center for Supply Chain Research
Steven Rubin   (Department: School of Visual Arts)
• Assistant Professor of Art
Jerzy Ruzyllo   (Department: Electrical Engineering)
• Distinguished Professor of Electrical Engineering
Carolyn Sachs   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Professor of Rural Sociology
• Head of Women's Studies Department
Demian Saffer   (Department: Geosciences)
• Professor of Geosciences
Howard Salis   (Department: Chemical Engineering)
• Assistant Professor of Chemical Engineering
• Assistant Professor of Agriculture and Biological Engineering
Sajay Samuel   (Department: Accounting)
• Clinical Associate Professor of Accounting & STS
Elsa Sanchez   (Department: Plant Science)
• Associate Professor of Horticultural Systems Management
Domenic Santavicca   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Professor of Mechanical Engineering
Robert Santoro   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• George L. Guillet, Professor of Mechanical Engineering
• Director of the Propulsion Engineering Research Center
Michael Saunders   (Department: Entomology)
• Professor of Entomology
Raymond E. Schaak   (Department: Chemistry)
• Professor of Chemistry
Stephen Schaeffer   (Department: Biology)
• Professor of Biology
Kai Schafft   (Department: Education)
• Associate Professor of Education
• Director, Center on Rural Education and Communities
Barry Scheetz   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Professor of Civil Engineering
• Assistant Director, Center for Dirt and Gravel Road Studies
Sven Schmitz   (Department: Aerospace Engineering)
• Assistant Professor of Aerospace Engineering
James Schupp   (Department: Plant Science)
• Associate Professor of Pomology
Stephan Schuster   (Department: Biochemistry and Molecular Biology)
• Professor of Biochemistry and Molecular Biology
Albert Segall   (Department: Engineering Science and Mechanics)
• Professor of Engineering Science and Mechanics
Ayusman Sen   (Department: Chemistry)
• Distinquished Professor of Chemistry
Thomas Seybert   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Professor of Civil Engineering in Surveying
Cigdem Shalaby   (Department: Energy Institute)
• Post Doctoral Scholar, EMS Energy Institute
Robert D. Shannon   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Associate Professor of Agricultural Engineering
• Coordinator, Environmental Resource Management
Priya Sharma   (Department: Instructional Systems)
• Associate Professor of Education (Instructional Systems)
Cooduvalli Shashikant   (Department: Animal Science)
• Associate Professor of Molecular and Developmental Biology
• Undergraduate Advisor, Molecular and Development Biology
• Co-Director, IBIOS Graduate Program
Dennis Shea   (Department: Health Policy and Administration)
• Professor and Head, Health Policy and Administration
Katriona Shea   (Department: Biology)
• Professor of Biology
Chaopeng Shen   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Assistant Professor of Civil Engineering
John Shingler   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Research Associate, Agricultural Economics, Sociology, and Education
• Co-Director of Consumer Services Information System Project
• Co-Director of State Weatherization program Evaluation Project
James Shortle   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Distinguished Professor of Agricultural and Environmental Economics
• Director, Environment and Natural Resources Institute
Mark Shriver   (Department: Anthropology)
• Professor of Biological Anthropology
Alok Sinha   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Professor of Mechanical Engineering
Anand Sivasubramaniam   (Department: Computer Science and Engineering)
• Priofessor of Computer Science and Engineering
• Director, Embedded and Mobile Computing Center (EMC^2)
• Co-Director: Microsystems Design Lab (MDL) and Computer Systems Lab
R. Howard Skinner   (Department: Pasture Systems and Watershed Management Research Unit)
• Physiological Plant Ecologist
Tania Slawecki   (Department: Material Research Institute)
• Research Assistant, Materials Research Institute
Rudy Slingerland   (Department: Geosciences)
• Professor of Geosciences
• Industrial Health and Safety
Martin Sliwinski   (Department: Human Development and Family Studies)
• Professor of Human Development and Family Studies
• Director, Center for Healthy Aging
Sanford S. Smith   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Senior Lecturer in Forest Resources and Extension Education Natural Resources and Youth Extension Specialist
• Natural Resources and Youth Extension Specialist
Edward Smith   (Department: Aerospace Engineering)
• Professor of Aerospace Engineering
Paul Smith   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Professor of Forest Products Marketing
Erica Smithwick   (Department: Geography)
• Associate Professor of Ecology
• Director, LEAPS (Landscape Ecology at Penn State)
David Snyder   (Department: Chemical Engineering)
• Adjunct Professor of Chemical Engineering
Mansour Solaimanian   (Department: Civil and Environmental Engineering)
• Senior Research Associate, Geotechnical and Materials Engineering
• Director of the Northeast Center of Excellence for Pavement Technology
Chunshan Song   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Distinguished Professor of Fuel Science and Professor of Chemical Engineering
• Director, EMS Energy Institute
• Associate Director, PSIEE
Todd Sowers   (Department: Geosciences)
• Research Associate, Department of Geosciences
Jelena Srebric   (Department: Architectural Engineering)
• Professor of Architectural Engineering
Alexandra Staub   (Department: Architecture)
• Associate Professor of Architecture
David Stauffer   (Department: Meteorology)
• Senior Scientist
• Professor of Meteorology
Jay Stauffer   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Distinguished Professor of Ichthyology
Richard Stehouwer   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Professor of Environmental Soil Science
Kim Steiner   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Professor of Forest Biology
• Director, The Arboretum at Penn State
Susan Stewart   (Department: Aerospace Engineering)
• Research Associate, Aerospace Engineering and Architectural Engineering
Dana L. Stuchul   (Department: Curriculum and Instruction)
• Associate Professor of Education
Janet Swim   (Department: Psychology)
• Professor of Psychology
Ann M. Swinker   (Department: Animal Science)
• Associate Professor of Equine Sciences
• Extension Horse Specialist
Bryan Swistock   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Water Resources Extension Associate
David Sylvia   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Director of Graduate Programs, World Campus
Ken Tamminga   (Department: Landscape Architecture)
• Professor of Landscape Architecture
Alan Taylor   (Department: Geography)
• Professor of Geography
• Director of Vegetation Dynamics Lab
Karen Thole   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Department Head of Mechanical and Nuclear Engineering
• Professor of Mechanical Engineering
Darryl Thomas   (Department: African American Studies)
• Associate Professor of African American Studies
Matt Thomas   (Department: Entomology)
• Professor of Entomology
Stefan Thynell   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Professor of Mechanical Engineering
Ming Tien   (Department: Biochemistry and Molecular Biology)
• Professor of Biochemistry
Martin Tingley   (Department: Geography)
• Assistant Professor of Meteorology and Statistics
John Tooker   (Department: Entomology)
• Assistant Professor of Entomology
• Extension Specialist: Entomology
Stephen Treado   (Department: Architectural Engineering)
• Associate Professor of Architectural Engineering
• Director, Center for High Performance Building Systems
Susan Trolier-McKinstry   (Department: Material Science and Engineering)
• Professor of Ceramic Science and Engineering
• Director, W. M. Keck Smart Materials Integration Laboratory
Petra Tschakert   (Department: Geography)
• Associate Professor of Geography and EESI
Nancy Tuana   (Department: Philosophy)
• DuPont/Class of 1949 Professor of Philosophy
• Director of the Rock Ethics Institute
Jim Tumlinson   (Department: Entomology)
• Ralph O. Mumma Professor of Entomology
• Director, Center for Chemical Ecology
Stephen Turns   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Professor of Mechanical Engineering
Kenji Uchino   (Department: Electrical Engineering)
• Professor of Electrical Engineering
• Director, International Center for Actuators & Transducers (ICAT)
Christopher Uhl   (Department: Biology)
• Professor of Biology
Kenan Ünlü   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Director of the Radiation Science and Engineering Center
• Professor of Nuclear Engineering
Adri van Duin   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Associate Professor of Mechanical Engineering
Jack Vanden Heuvel   (Department: Veterinary and Biomedical Sciences)
• Professor of Molecular Toxicology
Randy L. Vander Wal   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Professor of Energy and Mineral Engineering and Materials Science and Engineering
Tamie L. Veith   (Department: Pasture Systems and Watershed Management Research Unit)
• Agricultural Engineer
Darrell Velegol   (Department: Chemical Engineering)
• Distinguished Professor of Chemical Engineering
Johannes Verlinde   (Department: Meteorology)
• Professor of Meteorology
• Associate Head, Graduate Program in Meteorology
Robert Voigt   (Department: Industrial and Manufacturing Engineering)
• Professor of Industrial Engineering
Tyler Wagner   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Adjunct Associate Professor of Fisheries Ecology
• Assistant Unit Leader, Pennsylvania Cooperative Fish and Wildlife Research Unit
Jennifer Wagner-Lawlor   (Department: English)
• Associate Professor of English and Women's Studies
James Wang   (Department: Information Sciences and Technology)
• Professor of Information Sciences and Technology
• Affiliate Professor of Integrative Biosciences, The Huck Institutes of the Life Sciences
• Affiliate Professor of Computer Sci and Engr, Coll. of Engr
Donghai Wang   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Assistant Professor of Mechanical Engineering
Chao-Yang Wang   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• William E. Diefender, Chair of Mechanical Engineering
• Director of the Electrochemical Engine Center
Qing Wang   (Department: Material Science and Engineering)
• Professor of Materials Science and Engineering
John Yilin Wang   (Department: Energy and Mineral Engineering)
• Assistant Professor of Petroleum and Natural Gas Engineering
Annmarie Ward   (Department: Education)
• Assistant Professor of Education
• Director, Center for Science in the Schools
Denice Wardrop   (Department: Geography)
• Interim Executive Director of the Sustainability Institute
• Associate Professor of Geography and Ecology
• Associate Director, Riparia
Jack Watson   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Professor of Soil Science / Soil Physics
Robert D. Weaver   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• Professor of Agricultural Economics
Kenneth Weiss   (Department: Anthropology)
• Evan Pugh Professor of Biological Anthropology and Genetics Evan Pugh Professor of Biological Anthropology and Genetics
Eileen F. Wheeler   (Department: Agricultural and Biological Engineering)
• Professor of Agricultural Engineering
Tim White   (Department: Earth and Environmental Systems Institiute)
• Senior Research Associate, EMS Earth and Environmental Systems Institute
Peter Wilf   (Department: Geosciences)
• Professor of Geosciences
• John T. Ryan, Jr., Faculty Fellow
Mary Beth Williams   (Department: Chemistry)
• Professor of Chemistry
• Associate Dean for Undergraduate Education
Daniel Willis   (Department: Architecture)
• Professor of Architecture
James Wines   (Department: Architecture)
• Professor of Architecture
Scott Wing   (Department: Architecture)
• Associate Professor of Architecture
Karen Winterich   (Department: Marketing)
• Assistant Professor of Marketing
Tak-Sing Wong   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Assistant Professor of Mechanical Engineering
James Wood   (Department: Anthropology)
• Professor of Anthropology and Demography
Thomas Wood   (Department: Chemical Engineering)
• Endowed Biotechnology Chair
• Professor of Chemical Engineering & Professor of Biochemistry and Molecular Biology
Bradley Woods   (Department: Agricultural Economics, Sociology and Education)
• CEDEV Instructor and Education Specialist
Melissa Wright   (Department: Geography)
• Professor of Geography and Women's Studies
Yuefeng Xie   (Department: School of Science, Engineering, and Technology)
• Professor of Environmental Engineering and Science, Engineering and Technology
Jian Xu   (Department: Engineering Science and Mechanics)
• Associate Professor of Engineering Science and Mechanics
• Adjunct Professor of Electrical Engineering
Jeff Yanosky   (Department: Public Health Sciences)
• Assistant Professor, Division of Epidemiology
Brent Yarnal   (Department: Geography)
• Professor of Geography
• Associate Head, Geography
• Director, Center for Integrated Regional Assessment
Savash Yavuzkurt   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Professor of Mechanical Engineering
John Yen   (Department: Information Sciences and Technology)
• Professor of Information Sciences and Technology
• Affiliate Professor of Computer Science and Engineering
• Director, Strategic Research Initiaitves
Richard Yetter   (Department: Mechanical and Nuclear Engineering)
• Professor of Mechanical Engineering
Jiro Yoshida   (Department: Risk Management)
• Assistant Professor of Business
George Young   (Department: Meteorology)
• Professor of Meteorology
Dave Yoxtheimer   (Department: Earth and Environmental Systems Institiute)
• Extension Associate, Marcellus Center for Outreach and Research
Eric Zenner   (Department: Ecosystem Science and Management)
• Associate Professor of Silviculture
Qiming Zhang   (Department: Electrical Engineering)
• Distinguished Professor of Electrical Engineering
Fuqing Zhang   (Department: Meteorology)
• Professor of Meteorology
• E. Willard & Ruby S. Miller Faculty Fellow
Linghao Zhong   (Department: Chemistry)
• Assistant Professor of Chemistry
Minghui Zhu   (Department: Electrical Engineering)
• Dorothy Quiggle Assistant Professor of Electrical Engineering
Karl Zimmerer   (Department: Geography)
• Professor and Head of Geography
Andrew Zydney   (Department: Chemical Engineering)
• Department Head, Chemical Engineering
• Walter L. Robb Chair and Professor of Chemical Engineering

Expert database

In this section:

Popular Links

Related Items